ŽIVA SEDRENA FONTANA
Ova fontana velika je rijetkost čak i u svjetskim razmjerima. 1920-ih kad se prostor nekadašnjeg groblja ispred crkve Gospe van Grada preuređivao u park, sa Skradinskog buka donesen je komad sedre i postavljen u središte fontane te od tada, zahvaljujući složenim fizičkokemijskim i biološkim procesima, neprestano
raste. Sedra, stijena koja nastaje taloženjem u vodi otopljenog kalcijevog karbonata, u ovom se kraju često koristila kao građevinski materijal no danas je strogo zaštićena i zabranjeno je njeno odlamanje. Ipak, ovaj prirodni fenomen Nacionalnog parka Krka i dalje živi i raste u samom srcu Šibenika.
Osim što predstavlja atrakciju ujedno je i pokazatelj čistoće okoliša jer sedra može rasti samo u strogo specifičnim uvjetima iz nezagađene vode. Uz alge i bakterije, vodene mahovine su od izuzetne važnosti za sedru, a od vrste mahovine ovisi i sam izgled sedre.
S vremenom je fontana dobila još stanara - crvenouhe i žutouhe kornjače (lat. Trachemys scripta) te slatkovodne ribe, među kojima prednjači zlatna ribica (lat. Carassius auratus). Neke od njih nekadašnji su kućni ljubimci koje njihovi vlasnici nisu više mogli držati u akvarijima, a ne smiju se kao invazivne vrste puštati u
prirodu. Tako je fontana postala i svojevrsni azil za životinje.
ŠIMUNOVA MURVA
Stablo bijele murve ili duda (lat. Morus alba) smatra se najstarijim u šibenskoj povijesnoj jezgri. Starost ove murve procijenjena je na 150 godina, a njezin obujam iznosi preko 300 cm. Poznata je kao „Šimunova murva“ po legendi koja kaže da je pomorac Šimun, član Bratovštine sv. Nikole koju su činili pomorci i brodograditelji, donio njenu sjemenku iz daleke Kine te je posijao pokraj crkve sv. Nikole u znak pokore. Iako priča o zavjetnom stablu bratima Šimuna smješta sadnju ove murve u 17. st., ona je zapravo jedino preživjelo stablo drvoreda murvi s nekadašnjeg Voćnog trga koji je stradao u savezničkom bombardiranju 13. prosinca 1943.
Murve su inače u prošlosti bile omiljeni hlad u cijeloj Dalmaciji gdje su planski sađene kao drvoredi na trgovima i duž obalnih šetnica te stoga ovakve stare murve spadaju u baštinska stabla.
pdf | Živa sedrena fontana / The living tufa fountain (644.24 KB)
pdf | Šimunova murva / Simons Mulberry Tree (819.65 KB)